недеља, 17. новембар 2013.

Ujedinjeni Arapski Emirati - ekonomska i politička sila budućnosti



Uvod


Dok neke države grcaju u dugovima, neke imaju ozbiljne političke i identitetske probleme, a neke potresaju građanski ratovi, ima zemalja koje kao da se ne nalaze na našoj planeti. One beleže visok ekonomski rast čak i u uslovima najdublje ekonomske krize, bave se razvojnim projektima od izuzetnog značaja za sve svoje stanovnike i sigurnim korakom idu prema prosperitetu i stabilnosti. Najbolji primer za takvu državu su Ujedinjeni Arapski Emirati. Ova bliskoistočna zalivska zemlja je za samo par decenija prešla put od krajnje siromašne pustinjske zemlje do jedne od ekonomski najmoćnijih država Azije i čitave planete. Da li ova zemlja zasluge za svoj munjevit razvoj može pripisati isključivo nafti, i sa kakvim se problemima ona suočava? Da li će Emirate stići takozvano “resursno prokletstvo” ili će ova zemlja nastaviti da krupnim koracima korača u bogatstvo i prosperitet?


Istorija UAE – istorija uspeha i prosperiteta


Ova veoma mlada zemlja Persijskog zaliva nezavisnost je dobila
Ekonomsko čudo u pustinji
1971. godine, do kada je bila britanski protektorat. Kada je osam emirata steklo nezavisnost od Velike Britanije pod čijom su kontrolom do tada bili, šest ih se odlučilo da formiraju državu UAE, dok su se Katar i Bahrein odlučili da svoju sreću potraže kao nezavisne države. Emirati koji danas čine UAE su ubedljivo najveći Abu Dabi koji čini 87 posto teritorije ove države i u kome se nalazi istoimeni glavni grad, zatim Dubai, Adžman, Fudžeira, Ras El Hajma, Šardža i Um Al Kajvejn. Od osamdesetih godina prošlog veka UAE su strateški orijentisani u smeru Zapada, sa SAD i Velikom Britanijom kao ključnim partnerima. Ovakva orijentacija je ovoj zemlji i njenoj političkoj eliti omogućila mnoge beneficije - od ekonomskih povlastica i pomoći, preko stabilnosti, sve do povlašćenog političkog položaja i izbegavanja pogubnih posledica tzv. Arapskog proleća i ratnih dešavanja na Bliskom Istoku u prethodnim decenijama. Politička i geostrateška stabilnost je omogućila ovoj zemlji da sve svoje društvene snage i resurse usmeri ka ekonomskom razvoju i krupnim koracima izađe iz dotadašnjeg siromaštva.


UAE imaju specifično društveno uređenje i politički sistem koji proizilaze iz kombinacije kolonijalnog nasleđa, bliskoistočnog uticaja, viševekovne islamske tradicije i modernih zapadnih političkih i pravnih tekovina. Politički sistem se može najpreciznije okarakterisati kao apsolutistička monarhija sa dve vladarske porodice na čelu – Al Maktum i Al Nahijan. Prema vertikalnoj podeli vlasti zemlja je uređena kao federacija sa određenim nadležnostima na državnom nivou i nadležnostima pojedinačnih Emirata. Prva decenija nezavisnosti UAE protekla je u političkoj nestabilnosti i nadmetanju dva najmoćnija Emirata – Abu Dabija i Dubajia oko institucionalizovane političke moći i stepena centralizacije. 1979. godine je postignut sporazum između dve vladarske porodice koji traje do današnjeg dana, a prema kome porodica Al Maktum (Dubai) po naslednoj liniji poseduje pravo na funkciju upravljanja Vladom UAE, dok porodica Al Nahijan (Abu Dabi) po istom principu imenuje šefa države. Trenutne ključne političke ličnosti zemlje su šef države Kalifa Bin Zajed Al Nahijan i šef Vlade Mohamed Bin Rašid Al Maktum.


Geopolitički položaj UAE – središnja zemlja središnjeg dela planete


Sposobne i samosvesne političke elite ne propuštaju da zapaze
Strateški važan moreuz kroz koji prolazi 20 posto svetske nafte
geopolitički položaj sopstvene države kao i da ga na najbolji mogući način iskoriste. Izuzetak naravno nisu ni vladarske porodice Ujedinjenih Arapskih Emirata. Emirati su veoma mala zemlja, manja od Srbije, ali zauzimaju geopolitički položaj od suštinskog značaja ne samo za region Bliskog Istoka, već i za čitav svet. Njihov položaj se temelji na nekoliko bitnih faktora – ova zemlja zauzima centralni položaj na Bliskom Istoku koji je „raskrsnica“ planete, nalazi se u neposrednoj blizini moreuza Ormuz između Persijskog i Omanskog zaliva kroz koji prolazi 20 procenata ukupne svetske nafte, poseduje izlaz na dva važna pomenuta zaliva, poseduje ogromne rezerve nafte i prirodnog gasa, a pritom je u priličnoj meri izolovana od politički najnestabilnijeg dela Bliskog Istoka. Ako imamo u vidu ove činjenice, dok god bude postojao svet kakav sada poznajemo, ovaj region će ostati od strateškog značaja i kada nafte uveliko nestane, uprkos sumornim prognozama mnogih ekonomskih i političkih analitičara. Najbolji primer kako jedna ozbiljna država bez obzira na svoju veličinu i broj stanovnika koristi svoj geopolitički položaj na mapi sveta je primer nedavno otvorenog aerodroma “Al Maktum” u Dubajiu. Ovaj aerodrom je zvanično otvoren još 2010. godine ali se do pre nekoliko nedelja koristio samo za kargo saobraćaj. Pre par nedelja je otvoren za putnički saobraćaj, a konačan završetak radova na novom aerodromu planiran je za 2027. godinu. Da bismo shvatili o kakvom gigantskom projektu je reč, potrebno je reći da će aerodrom imati pet poletno-sletnih staza, svaka dužine gotovo pet kilometara, planira se da će u narednom periodu biti u stanju da opsluži čak 160 miliona putnika godišnje, a do kraja ove godine se predviđa da će sa 12 miliona tona opsluženog tereta izbiti na dominantnu prvu poziciju u svetu kada je kargo saobraćaj u pitanju. Do kraja ove decenije aerodrom “Al Maktum” biće ubedljivo najprometniji aerodrom na planeti, bilo da su u pitanju putnici ili teret. Brojke nezamislive i mnogo većim i moćnijim državama, u Emiratima su realnost u trenutku dok pišem ove redove. Ovaj aerodrom je pokazatelj da je političko rukovodstvo Emirata izuzetno ozbiljno u nameri da svoju zemlju načini najpre regionalnim, a zatim i svetskim saobraćajnim čvorištem. Imajući u vidu veličinu i namenu novog gigantskog aerodroma, nema sumnje da će im i to sa lakoćom poći za rukom.


Ekonomska moć – temelj za politički uticaj


Politička moć ne može postojati sama za sebe kao posebna
Diverzifikacija ekonomije za sigurnu budućnost
kategorija. Ona se nužno mora temeljiti na ekonomskoj moći i različitim vrstama ekonomskih resursa. Za razliku od mnogih političkih lidera, vladajuće porodice Ujedinjenih Arapskih Emirata su ovu lekciju naučile na vreme. UAE sa površinom od 83.600 kvadratnih kilometara i približno pet i po miliona stanovnika ne bi imala nikakve šanse da se svojom veličinom i uticajem nametne svetu. Međutim, oni svoje komparativne prednosti u odnosu na mnoge druge države koriste na najefikasniji i najbolji mogući način. Svoje resurse koriste na najbolji mogući način – za razvojne projekte u zemlji, odbranu, kao i jačanje ekonomskog, a samim tim i političkog položaja širom sveta preko svojih moćnih kompanija, banaka i investicionih fondova. Za ekonomski razvoj potrebno je posedovati neki od razvojnih faktora – kapital, obrazovane ljude, prirodne resurse, razvijenu industrijsku bazu, ili različite kombinacije faktora zajedno. UAE su do pre samo dve decenije od svega imale samo dva prirodna resursa – naftu i prirodni gas. Sada imaju sve, i sve su stvorili od ta dva resursa. Takav uspeh predstavlja udžbenički primer za sve političke elite na planeti, i primer kako treba delovati na putu dovođenja svog naroda do blagostanja i prosperiteta.


O ekonomiji neke zemlje najslikovitije govore brojevi i konkretna poređenja. Jedan od najopštijih i najjednostavnijih parametara koji se koriste za merenje ekonomske uspešnosti neke zemlje je bruto društveni prozivod (BDP). BDP označava vrednost svih dobara i usluga proizvedenih u geografskim granicama jedne zemlje u određenom vremenskom periodu (najčešće godinu dana) i uglavnom se izražava u dolarima. Dakle, BDP neke zemlje nam govori šta je ta zemlja uspela da stvori od finalnih dobara (roba i usluga) uz pomoć resursa koje poseduje, u toku jedne godine. Ukupan bruto društveni proizvod UAE iznosi približno 359 milijardi dolara. Ilustracije radi, ukupan BDP Srbije iznosi približno 37 milijardi dolara, što je gotovo deset puta manje. Međutim, parametar koji mnogo realnije odslikava kvalitet života prosečnog stanovnika UAE je  BDP per capita (po glavi stanovnika). On u UAE iznosti približno 50.000 dolara, dok u Srbiji on iznosi 10.600 dolara. Ovi podaci dobijaju dodatno na težini kada imamo u vidu da su UAE pustinjska zemlja bez ikakvih prirodnih resursa osim nafte, zemlja koja uvozi gotovo svu hranu i vodu, i imaju oko dva miliona stanovnika manje od Srbije. Pored ovih impresivnih brojki, potrebno je reći da su UAE jedna od retkih zemalja na svetu koje beleže respektabilan privredni rast i u trenucima dok dobar deo sveta grca u recesiji.


Ovakvim ekonomskim rezultatima državni budžet UAE iz godine u
Demonstracija bogatstva - Lamborgini policije u Dubaiu
godinu beleži sve veći suficit. Kako bi izbegli probleme koji se mogu javiti kao posledica prekomernog suficita, vlasti UAE su osnovale suvereni fond bogatstva. Šta su suvereni fondovi bogatstva? Suvereni fondovi bogatstva predstavljaju relativno novog, ali veoma značajnog i moćnog igrača na polju globalne ekonomije. Ovakve fondove osnivaju države koje iz godine u godinu beleže suficit platnog bilansa koji premašuje iznos koji je potreban za očuvanje međunarodne likvidnosti zemlje. Sredstva u suverenim fondovima bogatstva su denominirana u stranoj valuti, i usmeravaju se na projekte sa najvećom marginalnom efikasnošću. Postoje dva osnovna razloga za formiranje ovakvih fondova – da bi se izbegle velike ekonomske fluktuacije u privredama koje se oslanjaju na samo jedan resurs, kao i da bi se izbegao efekat “pregrevanja ekonomije” u državama koje beleže dugotrajne i velike suficite državnog budžeta. Koliko je ova vrsta fondova značajan igrač u globalnoj ekonomskoj areni svedoči podatak da ukupna vrednost kapitala kojom upravljaju ovi investicioni fondovi na planeti iznosi čak 3.3 biliona dolara. Najveći suvereni fond bogatstva na planeti je “Investicioni fond Abu Dabija” (Abu Dhabi Investment Authority) čiji kapital iznosi 875 milijardi dolara. On je nastao kao proizvod strategije Vlade UAE koja ima za cilj da smanji oslanjanje ove zemlje na samo jedan resurs, kao i da svoja ogromna sredstva plasira u projekte širom sveta koji će narodu UAE doneti dodatnu ekonomsku korist. Mnogi ovu količinu bogatstva denominiranu u američkim dolarima doživljavaju zdravo za gotovo, ali do toga je trebalo stići višedecenijskom marljivošću i ekonomskim znanjem vizionara iz vladajuće elite UAE.


Problemi u raju – kočnica ili šansa za reforme?


Kao i svaka druga država na planeti, i Emirati imaju svoje
UAE se sastoje od šest emirata
probleme. Uprkos svim prednostima i ostvarenom blagostanju, postoje realni problem koji mogu usporiti ekonomski razvoj i izazvati mnogobrojne neželjene posledice. Iz srpske i uopšte balkanske političke vizure oni mogu delovati bezazleno i beznačajno, ali na Bliskom istoku i najmanji problem može da eskalira u sukob nesagledivih regionalnih razmera, pa se stoga mora strogo voditi računa i o naizgled potpuno nevažnim sitnicama. Problemi sa kojima se UAE suočavaju mogu se grupisati u nekoliko kategorija – nedostatak kvalifikovane radne snage i problemi koji iz toga proizilaze, “resursno prokletstvo”, rigidan pravni i politički sistem, ekonomsko raslojavanje, konflikti u društvu zbog različitih viđenja načina na koje je potrebno ulagati naftno bogatstvo, i na kraju – strateška pozicija koja nažalost omogućava protok različitih vrsta droge iz zemalja južne i jugoistočne Azije ka razvijenim tržištima Zapada.


Kada je samo društvo UAE u pitanju, zanimljivo je spomenuti činjenicu da su lokalni Arapi ubedljiva manjina, i čine oko 19 procenata od ukupnog broja stanovnika države. Arapi iz drugih zemalja i Iranci čine 23 posto, narodi južne Azije čine gotovo 50 posto, a ostali stranci čine oko 8 posto od ukupnog broja stanovnika. Posebno je zanimljiva činjenica da manje od 20 posto stanovnika UAE ima državljanstvo te zemlje. Ovakav nacionalni sastav u kome domaće stanovništvo čini manjinu nastao je zbog hroničnog nedostatka kako kvalifikovane radne snage, tako i radne snage za najlošije poslove koje domaće stanovništvo ne želi da obavlja. To predstavlja jednu u nizu poteškoća koje su se javile kao posledica munjevitog ekonomskog razvoja. Stanovništvo novije generacije naviknuto na vrhunske uslove života, kao i potreba za stručnjacima raznih profila doprineli su drastičnom menjanju etničke slike ove zemlje. Dok god traje ekonomsko blagostanje, gotovo je sigurno da neće biti nikakvih problema. Međutim, kada dođe do ekonomskih problema, po pravilu dolazi i do međuetničkih tenzija. Vlasti UAE se nadaju da u poziciji u kojoj su ubedljiva manjina neće imati prilike da iskuse značaj ovog problema na sopstvenoj koži.


Preraspodela dohotka u svakom društvu veoma često prouzrokuje problem, bez obzira da li on realno postoji ili ne. Ljudska priroda je takva da svaki pojedinac ili društvena grupa smatraju da zaslužuju više od onoga što imaju, pa preko političkih institucija utiču na odluke koje se tiču preraspodele dohotka. Ovakve vrste sporova postoje posebno u državama koje ostvaruju ogromne prihode, bilo od nafte kao u slučaju UAE i Norveške, bilo od ogromnog spoljnotrgovinskog suficita, poput Kine ili Singapura. UAE na prilično pravedan način raspodeljuje bogatstvo nastalo od prirodnih bogatstava koje ta zemlja ima. Novca ima za sve – od siromašnih i obespravljenih, mnogobrojnih imigranata, do velikih razvojnih projekata koji su od koristi svima. Iako su zahvaljujući svojoj strateškoj orijentaciji Emirati izbegli “Arapsko proleće” koje je besnelo svuda oko njih, upadljiva je bila peticija koju su potpisivali mnogi intelektualci i nezavisni politički aktivisti kojom su tražili veće učešće građana u političkom odlučivanju i raspodeli bogatstva. Ovaj pokret je bio izuzetno aktivan na društvenim mrežama, a Vlada na njega nije odgovorila represijom, već gigantskim višegodišnjim investicionim planom vrednim približno 1,6 milijardi američkih dolara koji ima za cilj da izgradi i obnovi infrastrukturu u siromašnijim manjim Emirtatima. Takođe, veoma rigidan pravni i politički sistem koji su nastali od čudne kombinacije islamskog i zapadnih pravnih sistema ponekad predstavljaju kočnicu u društvenom razvoju uopšte. Uz svo uvažavanje islamske tradicije ovog dela naše planete, potrebno je izvršiti određene političke reforme i reforme u oblasti ljudskih prava kako bi ova zemlja mogla da iskoristi svoj pun ekonomski kapacitet, ma o kojoj oblasti da se radi.


Geopolitički položaj UAE, kao što je već rečeno, ovoj zemlji donosi mnoge benefite. Međutim, kao i svaka druga prednost, i ova ima dve strane medalje. Ovakav povoljan položaj mnogi koriste za promet različitih vrsta narkotika proizvedenih pretežno u azijskim zemljama. Pored toga, Dubai je najmoćniji regionalni finansijski centar, pa je pored mnogih koristi pogodan i za pranje novca stečenog na nelegalan način, od trgovine narkoticima. Vlada UAE se protiv ove pojave bori na najrigorozniji način, kako to i dolikuje ozbiljnoj državi – i za najmanje količine droge može se dobiti višegodišnja robija, a veoma često i smrtna kazna.


Za dobar deo problema sa kojima se suočava neka država obično ne postoji univerzalno rešenje. Međutim, pojedine države sa sposobnim političkim elitama su u stanju da osmisle jedno rešenje koje najveći deo društvenih i državnih problema može da reši u srednjeročnoj i dugoročnoj perspektivi. Koja je ključna strategija na koju se političko vođstvo Emirata oslanja kako bi prenebreglo gotovo sve pomenute probleme?


Diverzifikacija ekonomskog razvoja – zalog za budućnost


Iako našem mentalitetu potpuno strano, strateško planiranje razvoja
Vizionar - prestolonaslednik Mohamed Bin Zajed Al Nahijan
je karakteristika svake ozbiljne države i njenog političkog vođstva. Kada su ključni i ograničeni resursi nekog samosvesnog i sposobnog društva u pitanju, nema bilo kakvog prostora za srljanje u iracionalno trošenje, besmislene i neopravdane investicije bez izvesne ekonomske koristi, a o bacanju teško stečenog novca u bunar svojstvenog našem regionu nema ni govora. Iako prebogati energentima, političke vođe UAE su svesne da ogromne rezerve nafte i prirodnog gasa koje poseduju nisu večna ni neiscrpna kategorija. Teorija “resursnog prokletstva” nastala devedesetih godina prošlog veka, a koja opisuje države koje ostaju hronično nerazvijene zbog pogrešnog oslanjanja samo na jedan resurs, za UAE više definitivno ne važi. Munjevit ekonomski razvoj, sada već tradicionalno snažan sistem socijalne zaštite i ogroman skok iz siromašne pustinjske državice do ekonomskog džina temelji se na ogromnim rezervama nafte, to je svima u potpunosti jasno. Mnogi će pomisliti da je lako imati ovakve rezultate kada imate ogromne rezerve najznačajnijih energenata. Međutim, dugogodišnjim naporima i odvažnom strategijom vlade UAE udeo primarnog sektora, a posebno nafte i gasa smanjen je na samo 25 posto od ukupnog BDP, sa ambicijom da se ovaj procenat još drastičnije smanji. Poređenja radi, mnoge države sveta u mnogo većoj meri zavise od samo jednog resursa (nafte, prirodnog gasa, dijamanata itd.) ili određenog segmenta sektora usluga – poput turizma ili finansijskog sektora. Pametne političke elite uče na tuđim greškama, one manje pametne na svojim. A UAE su svesni da u ovakvim vremenima nemaju pravo na grešku.


Zaključak


Savršena zemlja iz bajke ne postoji, ali su UAE na veoma dobrom putu da to postanu, i to veoma brzo. Temelj tog puta su velike zalihe energenata, odličan geopolitički i saobraćajni položaj, ogromne devizne rezerve, dobro osmišljena strategija razvoja, kao i ogromne ambicije i nesumnjiva sposobnost koju poseduju vladarske porodice dva najveća emirata – porodice Al Nahijan i Al Maktum. Međutim, kao i svaka država UAE se suočavaju sa mnogobrojnim problemima, i njihova budućnost u ogromnoj meri zavisi od načina na koji će se izboriti sa postojećim i izvesnim budućim poteškoćama. Za sada, UAE beleže rast u gotovo svim pozitivnim i pohvalnim ekonomskim parametrima, i to veoma ubedljivo uprkos globalnoj recesiji kojoj se ne nazire kraj. Megaprojekti poput najluksuznijeg hotela na svetu, “Burdž Al Araba” i najviše zgrade na svetu “Burdž Kalife” svakim danom fasciniraju svet. Emirati se sa ostatkom sveta nadmeću u mnogim oblastima u kojima je nadmetanje za neku arapsku zemlju do skoro bilo apsolutno nezamislivo. A pored svih problema, blistava sadašnjost ukazuje da će se ovaj pozitivan trend nastaviti i u budućnosti.

Нема коментара:

Постави коментар